Extragerea de masele in timpul sarcinii!!!!

Sarcina

Postata de bacilaalexandra cu 11 ani in urma.

Buna as avea si eu o intrebare am 2 luni jumate de sarcina....i lucuiesc in Italia....in august am fost in romania si miam plombat o masea....acuma 3 zile am muscat dintrun jeleu si mia cazut toata plomba....am voie sa fac anestezie....locala..doar la masea pt extractie?...nu ma doare deocamdata maseaua...ptt ca doctorul mia spus ca mia omorat nervul partial!.....medicamente nu cred ca voi putea lua....daca imi vor incepe durerile...va rog datimi un sfat!!..va multumesc

Raspunsuri (1)

Socrates

acum 11 ani

Un dinte stricat cu infectie - mai ales la radacina este un pericol mult mai mare decat o mica anestezie locala care nu afecteaza fatul. Insa infectia si caria il poate afecta mai rau.