Expectoratie sange , gravida trimestrul 1, daca ma poate ajuta un medic ?

Sarcina

Postata de Utilizator11713423499 cu 2 saptamani in urma.

Va rog sa ma ajutați, sunt însărcinată în trimestrul 1 . În urma cu un an am fost diacatata cu stafilococ MRSA la plamani , am urmat tratament , iar în luna iulie am făcut ultimul CT la care scria regresie totata . Apoi în noiembrie am făcut o radiografie la care mai apăreau numai bronsectazii. Acum la 5 luni distanta de la ultima radiografie problemea mea este ca , dimineața am o sputa transparenta cu câteva puncte mici de sange . Am fost la pneumologie săptămână trecuta m-a ascultat și mi-a făcut spirometrie, care a ieșit ok , iar la plamani nu se aude nimic, analizele de sange au fost bune .ma sperie f tare faptul ca expectorez sange . Este normal la pacienții cu bronsectazii sa se întâmple asta? Precizez că acum în sarcina iau și aspenter . Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Exista posibilitatea ca sangele pe care il expectorati sa fie cauzat de bronsectazii, dar va recomandam totusi sa discutati cu un medic, pentru a putea exclude orice alt posibil motiv.

Este posibil sa aveti nevoie de investigatii suplimentare pentru a stabili de unde vine sangerarea exacta. Starea de sarcina nu ar trebui sa influenteze sau sa deterioreze starea bronsectaziilor, deci este suficient de ciudat ca aceasta simptomatologie sa apara acum.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/expectoratie_3410
sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/hemoptizia-expectoratia-cu-sange_517