Exista vreun risc?

Sarcina

Postata de DeeaD cu 12 ani in urma.

Ma doare foarte tare gatul.. si m`am gandit sa iau amoxicilina de 500.. marti am avut contact sexual ..si a ejaculat inauntru.. dar iau anticonceptionale.. Acum, daca iau antibiotice .. exista vreun risc sa raman insarcinata ... in urma zilei de marti ?

Raspunsuri (5)

gabyy.F.

acum 12 ani

buna seara

Iuli

acum 12 ani

Nu se ia antibiotic fara sfat medical si oricum nu pt o simpla durere de gat. Da, antibioticul anuleaza efectul AC deci trebuie folosit prezervativul. Pt ziua de marti trebuie luata pstila de a doua zi. Trebuia sa va ganditi inainte, nu dupa.

ochi negri

acum 12 ani

Eu nu cred ca antibioticul anuleaza efectul AC.Am luat 6 aniAC si
in toti acesti ani am luat destul de des si antibiotic.In prospect scrie ca protectia dispare in caz de voma,diaree...

Iuli

acum 12 ani

Ok. Caut-o pe acest site pe utilizatoarea perfectdevil. O sa vezi cum povesteste cum a facut o intrerupere de sarcina in luna a 3a, in extremis, din acest motiv. Ai avut noroc sau nu esti asa fertila.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

cand ati inceput sa luati antibioticul? inainte de marti sau dupa marti? si cate zile l-ati luat? ...acum daca tot il luati, macar sa il luati corect ca doza pe zi si ca numar de zile. totusi trebuie sa stiti ca un antibiotic luat in necunostinta de cauza, fara sfatul medicului si fara un dozaj corect, poate face mai mult rau decat bine.
cat despre anticonceptionale si anumite antibiotice, ati aflat deja ca interactioneaza, si ac***a in vedere ca marti a fost contactul sexual, in functie de momentul in care ati inceput si antibioticul , ar trebui sa folositi si un test de sarcina, pentru o mai mare siguranta.

va urez o seara buna