Exista test de sarcina pozitiv apoi negativ ?

Sarcina

Postata de AnaMaria cu un an in urma.

Buna fetelor,pe 3 Aprilie am făcut 2 teste care au ieșit pozitive in timpul zilei,a doua zi dimineața la prima ora am făcut un test digital clearblue care a ieșit și el pozitiv 1-2w la doua zile mia venit menstruația exact in ziua in care trebuia dar mia venit mai puțin decât in mod normal și a ținut doar o zi jumate după care sa oprit am făcut din nou un test dar din păcate a iesit negativ si de atunci in fiecare zi am făcut câte un test si toate au iesit negative si cele normale si cele digitale
Îmi doresc foarte mult sa rămân însărcinată si am fost foarte fericita când am văzut rezultatul pozitiv dar acum nu mai stiu ce sa cred
Menționez ca in luna Martie am fost la control la ginecolog unde mi sa zis ca sunt perfect sănătoasă,totul este perfect nu am nici un fel de problema
Aici se obține foarte greu o programare si încă nu am reușit sa ajung la doctor,abia săptămâna viitoare voi merge
Ma puteți ajuta cu un sfat dacă ați trecut prin așa ceva 🙏 mulțumesc

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Exista mai multe motive pentru care ar putea sa apara un test pozitiv urmat de unul negativ, cum ar fi fluctuatii hormonale, calitatea testului sau chiar o pierdere timpurie a sarcinii.

In cazul in care va doriti foarte mult sa ramaneti insarcinata, este recomandat sa discutati cu medicul despre aceasta situatie si sa primiti recomandari de specialitate, cum ar fi investigatii medicale suplimentare sau optiuni de fertilizare.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/analize-medicale-premergatoare-sarcinii_1300
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cresterea-sanselor-de-a-ramane-insarcinate_11115
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/masuri-pregatitoare-sarcinii_9012