exista risc de sarcina?

Sarcina

Postata de m.c cu 13 ani in urma.

am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu.am folosit prezervativul dar nu a ejaculat in el in timpul actului sexual,ci dupa ce l-a dat jos(s-a retras,nu in vagin).Mi-a intarziat menstruatia cu 5 zile.mi s-au intarit sanii(asa cum se intareau in fiecare luna inainte sa-mi vina).Mentionez ca am fost cam stresata in ultimul timp.Totusi care este cauza intarzierii.in ultimele luni mia venit cu un decalaj de o zi sau exact pe aceeasi data.exista riscul unei sarcini o data ce ne-am protejat si nu a ejaculat in mine ? Astept un raspuns.sunt foarte ingrijorata.multmesc

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Daca ati folosit prezervativ si in plus nici nu a ejaculat inauntru (si nu a existat nici un fel de contact neprotejat, nici macar o penetrare), sansele de a fi gravida sunt aproape de 0. Ele exista intotdeauna dar sunt fff mici in acest caz. Poti face un test de sarcina, pt linistea ta. De multe ori cand vezi rezultatul negativ si te relaxezi, iti vine :) Oricum daca incepi sa ai intarzieri, este posibil sa ai o dereglare hormonala sau un chist ovarian. Nu este ceva grav, dar este neplacut. Ia niste vitamina E pentru ca te ajuta. Daca vezi ca intarzierile persista inca 2 luni de acum incolo, mergi la un medic endocrinolog.
Sanatate multa!

P.S: Felicitari ca folositi prezervativul!