Este vreun rezultat care are vreun risc ptr sarcina?

Sarcina

Postata de catalinasicatalin cu 12 ani in urma.

Buna seara.Eu impreuna cu sotul meu am hotarat sa facem un copil,iar ptr asta ni s-au dat sa facem niste analize inainte de sarcina.Rezultatele sunt urmatoarele (la mine): DEPISTARE HIV-ABSENT
RPR -NEGATIV
ANTI HCV -NON REACTIV
ANTIGEN HBS -NON REACTIV
VSH -8
GLICEMIE -83
CALCIU TOTAL -9.1
UREE -33
CREATININA SERICA -0.60
TGP -9
TGO -17
EXAMEN SUMAR URINA :SEDIMENT -EPITELII PLATE -RARE
CORPI CETONICI -ABSENTI
ERITROCITE -ABSENTE
GLUCOZA -ABSENTE
LEUCOCITE - ABSENTE
NITRITI -ABSENTI
PROTEINE -ABSENTE
DENSITATE -1.020
PH -6.0
UROBILINOGEN -0.5
As dori sa stiu daca rezultatele sunt bune si daca mi-au iesit bune ,in caz de nu raman insarcinata si sa zicem ca raman peste 3 sau 4 luni insarcinata mai are rost sa mai repet toate aceste analize? Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

analizele descrise se incadreaza in valorile normale. ar fi util completarea acestora cu teste pentru toxoplasma, chlamydia, citomegalovirus si rubeola(IgG si IgM), citologie cervico-vaginala (examen Babes-Papanicolaou) si secretie de col. se va trata orice infectie dentara, genitala daca exista.

catalinasicatalin

acum 12 ani

Multumesc ptr raspuns.Astept si raspunsul de la testul babes-papaniculaou si de la secretia de col.Am facut si rh care este pozitiv .Dar despre grupa sanguina mi-a iesit B3.C e predispune mai exact in sarcina aceasta grupa B3?