Este vorba de o sarcina ?

Sarcina

Postata de Stefania cu 8 luni in urma.

Buna
Am și eu o întrebare va rog sa îmi răspundeți
Am avut menstruația pe data de 2 Septembrie
Și acum o zi mi-a curs ceva rozaliu m am gândit ca nu are cum sa fie menstruația pentru ca am avut-o acum doua săptămâni
Poate fie vorba de o sarcina ?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Unul dintre motivele pentru care poti observa o sangerare rozalie in timpul menstruatiei este schimbarea nivelului de hormoni in organism. Exista, totusi, si alte posibile cauze ale acestui fenomen, iar sarcina este una dintre ele.

Daca ai avut un contact sexual neprotejat inainte de aceasta sangerare si exista posibilitatea de a fi insarcinata, este bine sa faci un test de sarcina pentru a verifica aceasta ipoteza. Testele de sarcina sunt disponibile in farmacii si pot oferi rezultate relativ rapide si exacte.

Totusi, exista si alte cauze posibile pentru aceasta sangerare , asa ca, in caz ca ai ingrijorari sau simptome neobisnuite, ar fi bine sa consulti un medic pentru a primi sfaturi specifice legate de situatia ta personala.

Retine ca singurul mod de a confirma o sarcina este prin efectuarea unui test de sarcina sau prin consultarea unui medic specialist.

Recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176

Stefania

acum 7 luni

Vreau sa Menționez ca îmi trecuseră menstruație de doua săptămâni
Deci după doua săptămâni de mestruatie
Mi-a apărut ceva rozaliu atunci in minutul ăla
Apoi nu am mai avut nimic

Am și dureri de burta ca la menstruație
Și știu ca nu trebuie sa îmi vina pentru ca mi-a venit luna aceasta. Am făcut doua teste și mi-au ieșit negativ amândouă