Este sigur rezultatul de 1:520 la trisomia 21, dublu test?

Sarcina

Postata de Maria G cu 2 saptamani in urma.

Bună ziua!
Am primit rezultatul la dublu test unde mi-a ieșit valoarea 1:520 la trisomia 21.
Dn doctor a zis ca este un risc crescut și mi-a dat să fac un test NIPT.
Credeți că rezultatul primit la dublu test poate fi fals?
Menționez că e prima sarcină, am 26 de ani și în familie nu au existat probleme de acest gen.
Vă mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Riscul de 1:520 la Trisomia 21 nu este considerat un risc crescut, ci un risc moderat. Asta inseamna ca din 520 de femei cu aceeasi valoare ca si tine, una ar avea un copil cu sindromul Down.

Cu toate astea, este normal sa fiti ingrijorata. Testul Dublu in sine nu ofera un rezultat fals sau adevarat, ci doar un grad de risc. Testul urmator recomandat de medic (Testul NIPT) este mult mai precis si poate reduce semnificativ nivelul de incertitudine.

Oricum, este foarte bine ca sunteti monitorizata atent de medicul dvs si ca urmati recomandarile lui.

Chiar daca rezultatul la dublu test a iesit 1:520, nu inseamna ca sigur veti avea un copil cu sindromul Down.

Faptul ca nu exista probleme de acest gen in familie este un lucru pozitiv.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/genetica

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genetice/sindromul-down-mongolismul_247
sfatulmedicului.ro/Boli-genetice/sindromul-down-si-monitorizarea-prenatala_1019
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/depistare-antenatala_3091