este sarcina oprita din evolutie?

Sarcina

Postata de roxana2486 cu 10 ani in urma.

hristos a inviat,sunt insarcinata in 8 sapt si 3 zile,am fost la consult dar medicul zice ca nu i se aude inimioara si ca embrionul nu s-ar dezvolta de o saptamana,dar eu am in continuare greturi,ametesc,pofte,iar sanii au inceput sa se modifice
ce puteti sa-mi spuneti va rog?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Pentru certitudine este bine sa repetati evaluarea ginecologica cu efectuarea ecografiei.

Ica

acum 10 ani

Buna, eu sunt insarcinata in 32 de saptamani, nu sunt in Romania, toata sarcina pana acum am fost in strainatate. Cand am ramas insarcinata am anuntat medicul de aici si de abia cand am avut 8 saptamani am facut primul control, adik analize, discutat cu medicul si cam atata. Prima ecografie am facut-o de abia la 14 saptamani cand copilul avea 5 cm si atunci a fost analizat riscul pentru boli rare, sindromul Down, mongolism si mai multe. Am uitat sa mentionez ca toate programarile la ecografii si la medic eu fost facute de medic, nu a fost decizia mea, eu au un plan pe care eu il urmez. A doua ecografie a fost la 20 saptamani cand au urmat masuratorile copilului, de abia aici s-a analizat complet inima copilului, cele 4 camarute, organele, creierul, forma creierului. Atunci am aflat si sexul copilului. Am intrebat si eu de ce numai la 14 saptamani fac ecografia, raspunsul a fost ca pana atunci sarcina poate fi cu risc si nu ii stabila, ei nu pot sa faca nimic pt copil, depinde doar de organismul tau. App la primul control am primit o lista cu vitamine care ar fi indicate sa le iau in timpul sarcini: acid folic doza ii de 0.4, fier, calciu, vitamina D, aceste vitamine puteam sa le iau dupa saptamana 11 de sarcina pe toata perioada sarcini. Am urmat sfatul lor si am luat vitaminele, nu m-am ingrasat in plus doar cat ii normal, am luat 12 kg pana acuma. Aceasta este experienta mea pana acuma, este primul copil si am vrut ca totul sa fie ok atat pentru mine cat si pt copil. Sfaturi nu pot sa dau pentru ca sunt experti pentru acest lucru, doar sa aveti grija de voi si sa cititi cat mai mult despre sarcina si evolutia ei si daca ii nevoie cereti mai multe pareri daca ceva vi se pare suspect. O seara placuta!!