Este risc de o posibilă sarcină ?

Sarcina

Postata de Maria cu o saptamana in urma.

Bună ziua,marți am avut contact sexual,protejat la finalizare,în jurul zilei de ieri adică joi a apărut o scurgere rozalie dar foarte puțin,astăzi este la fel dar puțin mai mult
Menționez ca ciclul menstrual în ultimul an a fost regulat,ultima menstruatie fiind acum o saptamana,nu am observat vreo schimbare cu mine sau cum ma simt
Dacă mă puteți ajuta cu un sfat sau o recomandare va rog?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Daca ati folosit protectie in timpul actului sexual, sansa de sarcina este foarte mica.

Scurgerea rozalie pe care o descrieti ar putea fi legata de diverse cauze, inclusiv ovulatie, stres sau o modificare a hormonilor. Cu toate acestea, daca persista, este recomandat sa consultati un medic.

Este foarte bine ca monitorizati ciclul menstrual si orice schimbare trebuie mentionata medicului.

Daca sunteti ingrijorata, puteti face un test de sarcina.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-probleme-ce-pot-sa-apara_17618

Maria

acum o saptamana

Ovolutia a început marți când a fost și contactul,până la ejaculare a fost fără protecție iar la final s a pus,de aceea îmi pun un semn de întrebare daca ar putea avea vreo legătură cu lichidul preejeculator.
Astăzi am avut scurgeri aproximativ la fel ca la menstruatie după fiecare urinare ceea ce nu mi s a mai întâmplat așa.
Am mai avut o situație de genul dar o picătură,2 pe parcursul unei zile.
La situația menționată sunt foarte puține șanse să fi rămas nu? Vă mulțumesc pentru timpul acordat

Maria

acum 6 zile

Bună ziua,am 20 de ani,marți în data de 15 am avut contact sexual,la finalizare s a pus și prezervativul,joi și vineri am observat o scurgere rozalie,astazi o scurgere de consistența albusului de ou spre maro/crem
Menționez ca ultimul ciclu menstrual a fost cu o săptămână în urmă,este regulat de cel puțin un an de zile,iar calendaristic m-aș afla la perioada ovulației
Stare mea generală fizic pot spune ca este în termeni ok,tot ce am observat este ca la nivelul burții mă simt ca și cum aș fi mâncat o zi continuu dar pofta de mâncare mi a scăzut considerabil ne mâncând de cel puțin 12 ore
Dacă puteți să mă ajutați cu un sfat
Vă mulțumesc