este posibila o sarcina

Sarcina

Postata de Oannah cu 12 ani in urma.

Am facut sex si el a ejaculat inauntru in prima zi de menstruatie, adica ieri. Astazi, a doua zi, cand trebuia sa imi curga in mod normal mai mult sange, am observat ca mi-a venit destul de putin.
Exista sanse sa pot ramane insarcinata in prima zi de menstruatie?

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

riscul unei sarcini nedorite pe durata menstruatiei este foarte scazut, dar totusi exista o mica sansa. cel mai corect si prudent este ca dupa o saptamana de la acest contact sexual sa faceti un test de sarcina (preferabil din urina de dimineata), iar apoi pe viitor, sa incercati sa evitati aceste situatii neplacute prin utilizarea prezervativului, anticonceptionale orale (preferabil prescrise de un medic endocrinolog/ginecolog), etc.

va urez o zi buna

Oannah

acum 12 ani

Va multumesc pentru promtidutinea raspunsului!