este posibila concedierea unei gravide?

Sarcina

Postata de MIhaela694509 cu 15 ani in urma.

Buna!Sunt insarcinata in 3 luni si lucrez ca vanzatoare la o alimentara! Mi-am instiintat sefii mei de starea mea de graviditate si nu au fost prea incantati!Acum primesc tot timpul de la ei amenintari ca ma dau afara ...ba chiar mi-au dat si un advertisment ca nu mi-am trecut suma de bani pe care am avut-o la mine intr-o zi. fiecare zi e un chin si nu mai suport tensiunea de la serviciu. Ei spun ca ar putea gasi o multime de motive sa ma dea afara. asa e?

Raspunsuri (7)

Elena991510

acum 15 ani

nu au voie sa te dea afara, ba ma mult ii poti da in judecata
consulta un avocat sau un avocat online, si vezi exact. Spune-le ca ii dai in judecata si ai sa vezi cum se potolesc..

traian2795489

acum 15 ani

"consiliere juridica" <[email protected] bafta si NU..nu au voie

angela dana

acum 15 ani

NU POTI FI DATA AFARA!!!!!

Florian Alex

acum 15 ani

Ai anuntat in scris ca esti insarcinata sau verbal?

MIhaela694509

acum 15 ani

DA am anuntat in scris. i-am instiintat dar ma gandesc ca daca ar vrea sa ma scoata lipsa la vreeun inventar sa ma poatea da afara. asta bineinteles ca le-ar treb dovezi ca as fura sau ceva de genul asta...ceea ce sunt sigura ca nu au pt ca nu fura nimeni mai ales insarcinata sa fii. acum ce o vrea dumnezeu... ce o fi om mai vedea

Claudia68110652

acum 15 ani

zile lor cai dai in judecata si cu siguranta se vor potoli.

simona312112347

acum 15 ani

Eu sper ca-ti faci griji neintemeiate. Nu te necaji, sa nu-i faci rau bebelusului. Oricum, ar trebui sa ii spui sefului tau ca nu are nici un motiv intemeiat sa te concedieze in situatia in care esti (el nu te pierde decat pe tine ca persoana, dar poate angaja pe altcineva fara probleme pana revii tu la locul de munca).