este bine?

Sarcina

Postata de diana96127766 cu 15 ani in urma.

daca esti insarcinata si sa sper ca am si bebe pot:
-lua algocalmin tablete?
-face ecografie din 4 in 4 zile adica am facut una vinerea trecuta mai fac una vinerea asta iar marti sa fac alta?nu este periculos pt.bebe daca este?
mentionez am 10 sapt.dupa mine

Raspunsuri (6)

Nora5

acum 15 ani

Buna
Nu se recomanda algocalmin, acum depinde pt ce iei poti gasi alternative, intreaba medicul specialist
Sarcina usoara:)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Mena,
Pentru ce iei algocalminul? Si eu sunt imsarcinata si in caz de dureri sau contractii iau No-spa.
Iar cu ecografiile....cam aceeasi intrebare: pentru ce faci asa des? Am tot facut si eu ecografii, chiar si doua pe saptamana pentru ca am avut ceva probleme cu sarcina si a fost nevoie. Stiu ca ecografia in sine nu-i face rau bebelusului, doar ca ultrasunetele care se folosesc il deranjeaza, fara sa-i afecteze sanatatea.
Numai bine si sa auzim de un bebe!

diana96127766

acum 15 ani

eu de multi ani am fost diag.cu ulcer duodenal cicatrizat si singurul medicament care ma ajuta este algocalminul care il iau de cint m-am nascut ptr.oce am chiar si la orice infectii numai algocalm.si eritromicina

diana96127766

acum 15 ani

ma mai doare stomacul si spatele-rinichii si este singurul med.care ma ajuta,iar eco. vreau sa fac deoarece la prima nu se vedea embrionul si mi sa spus sa merg dupa 8 zile sa o repet iar eu am degind ca in cazul in care mi se spune ca iar nu se vede vreau sa incerc la alt doctor ptr.ca nu pot crede atita timp cind eu il simpt in mine.

simona166117244

acum 15 ani

Incearca sa iei No-spa, nu algocalmin. Important este sa ai un bebe sanatos.
Si cand mergi la medic sa-ti confirme sarcina sa vb si de acest aspect.
Numai bine si sa ne spui ce-ai facut la eco.

renata mirabella

acum 15 ani

Algocalminul provoaca malformatii la copil!Este interzis in f multe tari(este scos din farmacii).Eu am luat in primul trimestru de sarcina pt dureri mari de cap, aspirina efervescenta, nimic altceva.Pt. bebe trebuie sa rabzi, ca dupa aia tot tu te chinui.Multa sanatate!