encondromatoza

Sarcina

Postata de geanina30 cu 12 ani in urma.

buna ziua! va rog sa imi spuneti ce teste genetice se fac si la ce clinica pentru a afla din timpul sarcinii daca copilul ar putea sa ma mostenesca (sufar de encondromatoza Boala Ollier). Va multumesc!

Raspunsuri (9)

Iuli

acum 12 ani

Este necesar sa efectuati un sfat genetic INAINTE de a ramane insarcinata, in nici un caz dupa! Se efectueaza la diferite laboratoare (Sanador de exemplu daca nu ma insel) dar trebuie sa discutati cu medicul in prealabil, acesta va va recomanda testele necesare.

Oti

acum 4 ani

Buna ziua
Cum a evoluat encondromul? Ati facut ceva tratament?

geanina30

acum 4 ani

Nu exista tratament.

Oti

acum 4 ani

Geanina30, aveti encondrom? Ati facut biopsie? Din ce am citit singurul tratament e operatia si tinutul sub evidenta sa nu se transforme in malign.

Oti

acum 4 ani

Geanina iti pot scrie in privat?

Utilizator11634534516

acum 2 ani

Salut, ai putut afla mai multe informații? Medici specialiști...?

Andronache Gabriela

acum 6 luni

Bună! Ce ai făcut cu encondromul? Putem vorbi în privat?

Utilizator11634534516

acum 2 ani

Bună ziua,

Am găsit aici cazul dvs, și va rog daca ne puteți da detalii. Avem o fetiță cu acesta boala și nu știm încotro să mergem. Ați reușit să găsiți un medic competent în acesta boală? Poate ne puteți da câteva sfaturi având în vedere experiența dvs. in acest proces. Vă mulțumesc anticipat. Îmi puteți scrie și în privat pe mariusdeboale@ adresa_web_filtrata

Utilizator11634534516

acum 2 ani

Draga Gianina, te rog daca poți ajuta cu informații, am o fetiță de 14 ani cu acesta afecțiune. mariusdeboale@ cu adresa_web_filtrata . la sfârșit cred că nu permite adrese e-mail. De aceea o pun așa.