Embrion cu o întârziere de 4 zile pe luna este normal ?

Sarcina

Postata de DianaB cu 5 luni in urma.

Sunt însărcinată în 7+5 sarcina merge excelent doar ca după calculele și spusele doctoriței trebuia sa am 8+2 zile ... sa ma îngrijorez? Dacă întârziere creșterea?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Intarzierea cresterii embrionare poate fi cauzata de mai multe motive si nu intotdeauna reprezinta un semn de ingrijorare. Este posibil sa fi fost gresit estimata varsta sarcinii initiale sau sa existe variatii normale ale dezvoltarii embrionului.

In general, se recomanda sa asteptati saptamana 10-12 de sarcina pentru a obtine o estimare mai precisa a varstei gestationale, prin examinarea ecografica detaliata a embrionului. Daca va simtiti ingrijorata sau aveti intrebari, este intotdeauna bine sa discutati cu medicul dumneavoastra obstetrician sau sa solicitati o a doua opinie medicala.

Este important sa aveti in vedere ca fiecare sarcina este diferita si dezvoltarea embrionului poate varia.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/sarcina-intelegerea-procesului-de-conceptie_1088
sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/sarcina-prima-luna_1141

Utilizator11700163141

acum 5 luni

M-am trezit de dimineața cu o sângerare maro. Este normala în sarcina 6 saptamani?