Ecografii si analize in sarcina

Sarcina

Postata de patricia andrei cu 11 ani in urma.

Buna seara. Sunt insarcinata in 8 saptamani, am facut o prima ecografie, pt. confirmare, pe data de 5 ianuarie. As vrea sa stiu daca pot fi supravegheata pe timpul sarcinii in cadrul unui spital (maternitate) si daca pot face cu trimitere de la medicul de familie macar o parte dintre analize si ecografii gratuit? Nu mai lucrez de cateva luni si mi-e greu sa platesc la un cabinet particular toate investigatiile. Am auzit la tv ca 2 ecografii sunt gratuite in timpul sarcinii, dar alte detalii nu stiu. Daca ma poate ajuta cineva cu informatii v-as fi foarte recunoscatoare!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Bineinteles ca puteti. Luati bilet de trimitere de la medicul de familie si cautati un medic ginecolog care sa va ia in evidenta.

patricia andrei

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns. Am gasit un medic ginecolog care vrea sa ma ajute cu analizele la spitalul unde lucreaza, dar a spus sa aduc adeverinta de asigurat. Imi puteti spune cumva si cum le dovedesc celor de la CAS ca sunt insarcinata? Trebuie sa merg cu o trimitere de la medicul de familie la CAS pentru a primi adeverinta de asigurat?