ecografie

Sarcina

Postata de olga201 cu 11 ani in urma.

oamna doctor va rog frunmos sa imi raspundeti si mie la o intrebare sunt insarcinata am fost la ecograf ar medicul ginecooog imi spune una eu stiu alta ..ultimul cm a fost pe data de 20 iulie ac***a contact sexual pe data de 30 cm fiind de 24 de zile acum as fi in saptmana a 11 eu cand am fost saptamana trecuta la ecografie mia spus ca sunt deja in saptamna a 13 a 14 adica as avea 3 luni si o saptamana acum 3 luni si doua spatmaani dupa ecografie a spus ca asa se vede ,,problema este c avream sa fac intrerupere de sarcina stind ca nu am implinit nici 10 saptmani spunandumi ca nu poate face ca deja 3 luni si ceva dar dupa socoteala mea din data de 20 iulie cand am avut ultimul cm vine doua luni si 2 saptamani nicidecum 3 luni si ..va rog din suflet sa imi rasoundeti si mie luand in considerare ca am mai avut un contact sexual in data de 15 iunie dar pe 27 iunie am avut menstruatie si una pe 20 iulie este [posibil ca sa fi ramas atunci insarcinata ?pe data de 15 iunie si sa fi avut 2 menstruati peste sarcina ?sa fiu in 3 luni si ceva astept un raspuns din partea dvs sa ma lamuriti si pe mine vas rugaa multuemsc mult

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Daca se considera ultima menstruatie data de 27 iunie atunci varsta gestationala este cea de 15-16 saptamani ( la momentul actual), ceea ce se potriveste cu varsta sugerata ecografic. Asta inseamna ca ziua probabila a conceptiei este de 11 iul.
Cred ca ar trebui sa va concentrati pe evolutia sarcinei mai mult decat cronologia sangerarilor...

olga201

acum 11 ani

multumesc pentru raspuns dar totusi nam inteles pentru ca eu nu am avut contact pe data de 10 si pe 30 iulie doar atat nama mai avut nimik pana in ziua de azi ...decat pe data de 30 iulie si 15 iulie intre oricum multuesm dar nui ies datele deloc ultima menstruatie a fost pe 20 iuliue pana pe 20 august este o luna iar din august pana in septembrie 20 ar fi doua luni iar din 20 pana ar veni doua luni si ceva asta ar veni 2 luni si trei saptamani asta ar veni ar veni 10 saptamani niciidecum 15 sau 16 saptam nu inteleg nimik ce calcule sunt pe net si calc de sarcina ca din cazua lor am ajuns tarziu si la medic si din lipsa de banii si cu calculele astea dupa net ca eu credeam si faceam socoteala altfel

Sigada

acum 11 ani

Aveti aici un articol in care sunt descrise modalitatile de calcul al varstei gestationale.
http://www.copilul.ro/sarcina/calcul-sarcina/Varsta-sarcinii-Cum-se-calculeaza-a6433.html