ecografie 3d pentru bitest

Sarcina Boala trofoblastica

Postata de flory_flo32 cu 13 ani in urma.

Ieri am facut o ecografie 3d ,iar doctora mi-a spus ca totul este in regula.Pe ecografie scrie asa: DSG:7/6,41/3,13cm ;CRL:6,38cm; BPD:1,99cm;LF:0,78cm;Os nazal prezent.Membre superioare si inferioare trisegmentare,simetrice.Miscari embrionare active prezente.Structuri cerebrale linia mediana simetrice.Vezicula vitelina bine conturata de 0,31cm.Ventriculi cerebrali primitivi vizibili,plexuri coroide simetrice.Activitate cardiaca prezenta,cu frecventa de 152b/min.Translucenta nucala 1,33mm.Placentatie pe peretele posterior,cu trofoblast omogen acopera OIC.Lichid amnotic in cantitate fiziologica,transonic.Uter cu oci inchis.Poate cineva sa-mi interpreteze rezultatul mai pe intelesul meu?Expresia ''Totul este in regula'' nu m-a lamurit pe deplin.Poate cineva sa ma ajute?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

E complicat sa iti explice cineva fiecare expresie. Daca vrei, poti cauta pe net. Ideea e ca sarcina si embrionul sunt in parametri normali. Are cap, picioare, ii bate inima, lichidul amniotic e acolo si cantitatea e normala, nu e iminenta de avort etc. Sunt multe de interpretat, dar daca iti zice ca e ok nu inteleg de ce nu crezi.

flory_flo32

acum 13 ani

Nu am spus ca nu cred,doar ca nu am inteles.Oricum cred ca nu strica daca aflu mai multe pareri.