E posibila o dereglare a ciclului?

Sarcina

Postata de MincuMihaela cu 11 ani in urma.

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns,va rog?
Am o mare nelamurire.Mi-a intarziat ciclul cam o saptamana si nu e tocmai normal ac***a in vedere si nu mi-a mai intarziat pana acum nici macar 2 zile.
Pot spune ca viata mea sexuala nu a avansat prea mult,deci sunt inca la inceput.Acum 2-3 saptamani am avut 2 contacte sexuale si inainte de asta ultima data cand s-a intamplat ceva a fost undeva prin vara.Sunt destul de speriata si vreau sa stiu daca e pur si simplu o dereglare e ciclului,sau daca e posibil ca menstruatia sa se deregleza in vreun fel din cauza aceasta.Nici nu vreau sa ma gandesc la alta varianta...Mentionez ca ma cam dor si sanii..

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Intarzierile menstruatiei mai mult de 3 luni trebuie sa produca ingrijorare si sa fie investigate. In rest, menstruatie poate intarzia din varii motive: sarcina, stres, tulburari emotionale, tulburari hormonale,boli inflamatorii pelvine, etc.
Ar fi recomandat un consult ginecologic.

MincuMihaela

acum 11 ani

Si parerea dumneavoastra care ar fi vis-a-vis de situatia de fata?
Motivul specificat de mine poate fi luat in considerare?

MincuMihaela

acum 11 ani

Adica,as dori sa aud ceva mai concret...Mi s-ar parea prea mare p***ancidenta,tocmai acum ,sa fie alt motiv cauza intarzierii,precum stres, tulburari emotionale, tulburari hormonale,boli inflamatorii pelvine, etc. ac***a in vedere ca acum 2 saptamani,dupa mai mult timp, am avut un contact sexual...Ma gandesc ca asta ar fi cumva de vina,dar sper sa fie doar o simpla dereglare,nici nu vreau sa ma gandesc la altceva..