e posibil sa fiu iar insarcinata?

Sarcina

Postata de buburik cu 13 ani in urma.

pe 3 ianuarie am avut penultimul ciclu menstrual.dupa cateva sapt. mi-am dat seam,a ca sunt insarcinata, aveam greturi, mi se marise sanii, iar intarzierea cm mi-a cam confirmat aceste banuieli, insa nu am facut un test de sarcina, am zis sa mai astept. tot timpul aveam dureri usoare in partea de jos a burtii.insa pe 23 februarie mi-a venit ciclul. durerile erau tot mai mari, aveam nevoie foarte des la toaleta. in noapte de 23 februarie, am avut dureri foarte mari si cantitatea de sange pierduta a fost putin mai abundenta decat in prima a cm normal. durerile au disparut dupa 1,2 zile si sangerarea a continuat ca un cm normal. dupa terminarea acestui cm au disparut su toate semnele de sarcina. urmatoarele contacte sexuale au fost protejate, am folosit prezervativ. insa astazi suntem in 4 aprilie, iar mie inca nu mi-a venit menstruatia? am usoare greturi serara, dar nu simptomele anterioare? nu am fost la niciun control ginecologic. oara sa fiu din nou insarcinata, sau e posibil sa nu fi pierdut sarcina atunci asa cum am crezut eu? e devreme pentrru un test de sarcina?

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Nu am inteles: cand ati facut un test de sarcina care a iesit pozitiv? Daca nu ati facut niciunul, inseamna ca nu aveti nici o proba care sa ateste ca ati fi fost insarcinata. Simptome de sarcina NU exista (orice asa-zis simptom de sarcina poate proveni de la orice altceva inclusiv sindromul premenstrual) si apar in saptamanile 6-7 cel mai devreme. De asemenea este posibil sa fi fost un avort menstrual insa, inca o data, nu aveti nici o certitudine atata timp cat nu ati facut un test de sarcina (nu am inteles de ce nu ati facut). Daca ati folosit prezervativ dupa acea sangerare, sansa de a fi gravida este mica. Nu inteleg ce asteptati ca sa faceti un test de sarcina (acesta se face la 1 saptamana de intarziere si apoi se repeta dupa cateva zile). De asemenea, nu inteleg de ce nu ati fost la medic pana acum, este posibil sa fie vorba despre o alta afectiune din sfera genitala.