e posibil sa fie sarcina?

Sarcina

Postata de madalina24152833 cu 14 ani in urma.

buna ziua,am si eu o intrebare, mi a intarziat ciclu 3 zile si am efectuat 3 teste de sarcina. a doua linie (cea care ar trebui sa mi arate daca sunt sau nu insarcinata) nu se coloreaza dar dupa 3 4 minute se vede extrem de putin...ca o umbra...toate testele mi au iesit identic. acum doua saptamani am mai facut un test si mi a iesit negativ. posibil sa fie pozitiv testul? l am repetat la 48 de ore.

Raspunsuri (7)

cassandra

acum 14 ani

E posibil?Dar trebuie sa mai astepi cateva zile ciclul poate intarzia 5-7 zile daca erai gravida se vedea la test imiedeat sau cel mai bine dute la medic.

Sheila

acum 14 ani

Un test iese cam la 10 zile de la contact, daca nu esti sigura pe test poti sa-ti faci o analiza la sange

Mariana118119

acum 14 ani

Testele de sarcina se bazeaza pe reactia dintre un hormon (care este secretat de catre trofoblast (viitoarea placenta) care este varsat in sange si de aici este eliminat prin urina) si un reactiv prezent pe banda testului. In urma contactului dintre hormon si reactiv, apare colorarea bandei, a carei intensitate, evident depinde de concentratia hormonului in urina. Deoarece in prima urina de dimineata concentratia hormonului este mai mare se recomanda efectuarea testului dimineata pentru a fi mai concludent. Daca din diferite motive concentratia acestui hormon este mai redusa rezultatul poate fi o colorare usoara, adica un test neconcludent chiar si in prezenta unei sarcini. Astfel de motive pot fi: urina diluata (ati consumat multe lichide in cursul serii sau al noptii), ovulatia si consecutiv fecundatia a avut loc mai tarziu decat va asteptati si deci sarcina e mai mica decat credeti (concentratia de hormon creste treptat), trofoblastul secreta o cantitate prea mica de hormoni (ceea ce poate duce uneori la oprirea in evolutie a sarcinii) sau a fost o sarcina care s-a oprit in evolutie si mai persista inca in sange o cantitate mica de hormon. De asemenea, poate fi vorba si de un rezultat fals. De aceea rezultatul testului trebuie confirmat de medicul ginecolog! Este bine insa sa asteptati pana la 5-6 saptamani de la ultima menstruatie, ca mai devreme nu prea se vede decat sacul gestational (care poate fi si gol).

luma

acum 14 ani

Citat:
Testele de sarcina se bazeaza pe reactia dintre un hormon (care este secretat de catre trofoblast (viitoarea placenta) care este varsat in sange si de aici este eliminat prin urina) si un reactiv prezent pe banda testului. In urma contactului dintre hormon si reactiv, apare colorarea bandei, a carei intensitate, evident depinde de concentratia hormonului in urina. Deoarece in prima urina de dimineata concentratia hormonului este mai mare se recomanda efectuarea testului dimineata pentru a fi mai concludent. Daca din diferite motive concentratia acestui hormon este mai redusa rezultatul poate fi o colorare usoara, adica un test neconcludent chiar si in prezenta unei sarcini. Astfel de motive pot fi: urina diluata (ati consumat multe lichide in cursul serii sau al noptii), ovulatia si consecutiv fecundatia a avut loc mai tarziu decat va asteptati si deci sarcina e mai mica decat credeti (concentratia de hormon creste treptat), trofoblastul secreta o cantitate prea mica de hormoni (ceea ce poate duce uneori la oprirea in evolutie a sarcinii) sau a fost o sarcina care s-a oprit in evolutie si mai persista inca in sange o cantitate mica de hormon. De asemenea, poate fi vorba si de un rezultat fals. De aceea rezultatul testului trebuie confirmat de medicul ginecolog! Este bine insa sa asteptati pana la 5-6 saptamani de la ultima menstruatie, ca mai devreme nu prea se vede decat sacul gestational (care poate fi si gol).

Fa-ti si un altfel de test adica alta marca, si eu am patit asa se vedea a 2-a vag, dar in final a fost negativ.

madalina24152833

acum 14 ani

dupa 7 zile cred..in sfarsit mi a venit ciclu! mi a venit la 36 de zile dak am calculat eu bine..stiu k are voie sa ti vina la max 35 de zile . am avut niste dureri groaznice....si niste scurgeri abundente. oare mai exista vreo posibilitate sa fiu insarcinata? sau e posibil sa fi fost o sarcina care nu a tinut?sau testele sa nu fi iesit bine?..dupa ciclu am sa mai fac teste si am sa merg la un control...sper sa fie totul bine si sa fi fost decat o eroare!

alina

acum 13 ani

eu zic ca esti.......dar mai incearca un alt test peste cateva zile,daca iesa la fel poate a fost o dereglare dar daca iesa mai colorata a doua linie sigur esti

P C

acum 10 ani

la doua teste pozit e sarcina? la eco n apare