e posibil sa fi ramas insarcinata?

Sarcina

Postata de miracol cu 11 ani in urma.

buna as dori si eu sa stiu daca este posibil sa fi ramas insarcinata am avut CM pe 28 noiembrie pana pe 2 dec si am intretinut relatie sexuale cu sotul me incepand de pe data de 25 dec pana la 30 dec in fiecare noapte si dimineata deoarece imi doresc enorm un bebe...dumneavoatra ce credeti e posibil sa fi ramas in aceste zile sau nu?ast raspunsul dvs..multumesc mlt...

Raspunsuri (2)

Ana

acum 11 ani

Buna miracol,
stiu din proprie experienta ca intr-un ciclu normal, de 28 de zile, perioada in care poti ramane insarcinata este intre zilele 8-14 ale ciclului. Se numara de la prima zi de menstruatie, deci de la 28 noiembrie la tine. Zilele 8-14 ar veni 5 decembrie-11 decembrie.
Daca vrei sa ramai insarcinata 5-11 decembrie au fost singurele zile in care puteai concepe un copil, 25-30 decembrie in nici un caz.
Pe 26 decembrie trebuia sa se incheie ciclul daca ai ciclu de 28 de zile, deci sfarsitul CM si inceputul altuia.
Te rog citeste aici http://www.e-fertilitate.ro/fertilitate-info/contraceptie-planning/calendarul-fertilitatii-cand-are-loc-ovulatia-.html
si aici http://www.desprecopii.com/info-id-78-nm-Ovulatia-calculator-calcul.htm

DE ASEMENEA TREBUIE SA ITI VERIFICI SANATATEA INAINTE DE A RAMANE INSARCINATA (pentru a nu descoperi probleme grave care sa ameninte fatul, in primul trimestru de sarcina) SI SA IEI ACID FOLIC INAINTE DE A RAMANE GRAVIDA SI IN PRIMELE 12 SAPTAMANI DE SARCINA.

Succes si un bebe sanatos!

miracol

acum 11 ani

iti multumesc foarte mult pentru raspunsul tau Ana.....:-*