E posibil să fiu insarcinata?

Sarcina

Postata de Utilizator11717093420 cu 3 luni in urma.

Am menstruatie neregulata, am fost diagnosticata cu SOMP, ultima menstruatie a fost în aprilie pe 17 și în mai în perioada când trebuia să fiu la menstruatie( care nu a mai venit) am avut un contact sexual neprotejat cu finalizare în interior. Am fost la ginecolog după aproximativ 8 zile și mi s-a spus că la ecografia transvaginala nu se vede nici o sarcină și mi s a recomandat duphaston și analize hormonale fără analize fără test de secreție. Ulterior am aflat că sarcina este vizibilă după câteva săptămâni la ecografie. Există vreo șansă să fie o sarcină ?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Daca ai avut un contact sexual neprotejat exista intotdeauna sansa unei sarcina, insa daca ginecologul nu a detectat sarcina la ecografie transvaginala si analizele hormonale au fost normale, ar putea fi mai putin probabila. Totusi, testul de sarcina la ecografie poate deveni vizibil dupa aproximativ 5-6 saptamani de la ultima menstruatie. Chiar si in aceasta circumstanta, un test de sarcina la domiciliu sau de sange poate fi mai sensibil si poate determina prezenta sarcinii mai devreme. Daca nu ai facut deja acest lucru, ar fi indicat sa folosesti un test de sarcina.

De asemenea, deoarece ai o menstruatie neregulata si ai fost diagnosticata cu SOMP, acesta poate fi un alt motiv pentru care menstruatia ta a fost intarziata. Medicatia recomandata, Duphaston, este de obicei prescrisa pentru a regla ciclul menstrual.

Cel mai bun curs de actiune ar fi sa iei legatura cu doctorul tau sau cu un alt specialist de sanatate pentru consiliere suplimentara.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/menstruatie-cand-semnaleaza-o-problema-de-sanatatei_7389

Utilizator11717093420

acum 3 luni

Bună ziua, păi analizele hormonale mi au fost recomandate să le fac după ce îmi vine menstruatia. Având în vedere faptul că ecografia a fost făcută după 8-9 zile de la contact și nu s-a văzut nimic și faptul ca o sarcină este vizibilă la ecografie transvaginala după 5-6 săptămâni , ar fi trebuit să fie făcut mai de grabă o analiză beta hcg pentru confirmare că într-adevăr nu este nimic, nu?