E obligat să recunoască paternitatea daca au trecut deja 8 ani??

Sarcina

Postata de Utilizator11632929314 cu 2 ani in urma.

Bună, prietenul meu a avut o relație în urma cu 8 ani cu o fata care a născut o fetiță. El nu este sigur că este a lui fetița deși mama așa insinuează. Acum după mai bine de 8 ani in care mama fetiței a avut diverse relații, pretinde prin instanta că prietenul meu să facă test de paternitate. Vroiam sa știu dacă leagea îl poate obliga să facă testul? Menționez că el nu vrea sa aibă nici o legătură nici cu fetița nici cu mama fetiței.

Raspunsuri (1)

Emil

acum un an

Eu spun ca poate. Daca acel copil este provenit din afara căsătoriei. Și femeia are bani pt test de paternitate .da . Poate acuza pe oricine știe ea sigur ca este tatăl copilului .sa facă testul de paternitatea. Și da ești obligat de instanta deoarece acel copil va avea nevoie de pensie de întreținere. Pana la urma sigur acesta este motivul doamnei...