e grav?

Sarcina

Postata de evelina*lima cu 10 ani in urma.

buna,am niste mincarimi groaznige insotite de roseata si dureri usoare in zona intervaginala...din ce cauza pot fi...mentionez ca de 5 ani am ciclu si nu e regulat,plus ca in ultimul timp imi vine putin?o fi aici vreo legatura?e grav?la ginecolog am fost cu o luna in urma,dar nu am obtinut informatii necesare.

Raspunsuri (3)

kiko83

acum 10 ani

buna.poate fi o candidoza.foloseste canesten crema.nu are ce sa-ti faca rau.in orice caz nu lua pastile decat daca iti recomanda medicul pt ca nu stii cum iti pot afecta organismul.la mine a mers acel unguent.numai bine!

vikitoria

acum 10 ani

Buna acea roseata poate sa fie de la mai multe lucruri.In primul rand trebuie sa te gandeti ce ti-a putut face acea roseala.de exemplu poate ai avut o pereche de chiloti un pic mai strans si te-a iritat,sau te-ai epilat/ras recent si te-ai iritat,sau poate ai facut o alergie la absorbante.
Eu personal daca ciclu imi tine mai mult de 5 zile si port absorbante la fel mi se face o roseata si ma mananca.Sti ca si la copii care poarta pampers si din cauza transpiratiei li se inroseste funduletul
Incearca sa te speli pana trece cu ceai de musetel .(nu te spala cu sapun sau gel de dus parfumat) si sa iti cumperi o crema pt igiena intima de la farmacie.
Daca in 4 zile nu ti se amelioreaza atunci trebuie sa te duci la un dr ginecolog.
Iar cu Domnul Doctor Ginecolog ar trebui sa poti vorbi linistita si sa poti sa ii explici situatia ta iar el sa iti dea niste raspunsuri concrete.Daca nu atunci ti-as recomanda sa iti schimbi ginecologul.

Ralf1951

acum 10 ani

Poti sa ai hepes simplex, asa ca este mai bine sa-ti faci analiza sangelui sa vezi daca ai anticorpi pozitivi si apoi sa faci tratament cu acciclovir.