E. coli in primul trimetru de sarcina

Sarcina

Postata de aciua cu 14 ani in urma.

buna.sunt insarcinata in saptamana 6 si am fost diagnosticata cu infectie urinara determinata de E.coli. poate E.coli sa-i faca rau copilasului?
Antibiograma ce am prezentat-o medicului nu a fost adegvata pt. un tratament cu antibiotice. medicul spune ca pana in luna 4 nu-mi poate da antibiotice. trebuie sa beau ceaiuri, urisan, no-spa. ce as putea face?nu vreau sa-i fac vre un rau micutului. otetul de mere e indicat? propolisul?durerile sunt puternice.

Raspunsuri (2)

Daniela

acum 14 ani

In primul rand poti sa-l asculti pe medicul care ti-a prescris tratamentul. Nu este bine sa iei antibiotice pe perioada sarcinii. Mult succes cu sarcina si sa auzim de bine.

Titiana

acum 14 ani

Din cate stiu pe perioada sarcinii apar des infectii urinare.
Daca stii ce fel de infectie este inseamna ca ai facut urocultura si trebuie sa-ti dea si la ce medicamente reactioneaza.
In funcie de raspunsul de la analiza medicul poate sa-ti dea tratamentul adecvat ptr tine tinand cont ca esti insarcinata.
Sunt cateva antibiotice care sunt prescrise de medic si in timpul sarcinii cum ar fi ampicilina.
La o sarcina anterioara am patit la fel si am luat ampicilina de 200 mg si aveam pana in 3 luni.
Repeta analiza la alt centru si mergi la alt medic specialist. Cu ceaiuri nu-ti trece.