dureri pelviene in saptamana a 12-a de sarcina

Sarcina

Postata de lalik cu 14 ani in urma.

Buna ,
sunt insarcinata in 12 saptamani si 3 zile(conform ginecologului) si de aproape o saptamana am dureri in zona pelviana . Am fost la ginecolog si mi s-a spus ca e din cauza presiunii uterului ce e in crestere. lucrez doar 5 ore pe zi (in picioare) si restul zilei stau mai mult intinsa in pat deoarece pe scaun ma deranjeaza foarte tare. mi-a aparut si un hemoroid da e pe cale de vindecare .
sunt normale durerile de acum?

Raspunsuri (3)

Viorica

acum 14 ani

Sunt normale aceste dureri pe care le ai, nu-ti fa probleme. Sarcina usoara!!!

Ionascu Andreea

acum 14 ani

Daca medicul ti-a spus acest lucru, inseamna ca totul este in regula. Pe masura ce uterul creste si se pregateste pentru sarcina in evolutie, in mod normal, apar intepaturi de intensitate scazuta si usoare dureri. Nu este rau sa iei masuri suplimentare de odihna, dar cazul in care nu apar alte complicatii, nu te ingrijora.

lalik

acum 14 ani

multumesc frumos pt raspunsuri. sper sa fie totul bine. in 17 mai mergem sa-l vedem pe bebe . sper sa fie la fel de activ (parea ca danseaza) ca acum o saptamana.pana atunci imi raman zilnic 5 ore de munca si restul zilei in pat....