dublu test

Sarcina

Postata de mariammm7 cu 10 ani in urma.

am 36 ani si mi sa cerut sa fac si dublu test si triplu test ,analiza torch si inainte de fiecare test ecografie ,de ce e necesar si dublu test daca tot fac si triplu test?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Aceste teste se fac in scopul identificarii sarcinilor cu risc crescut pentru anumite anomalii fetale, astfel: dublu test: sindrom Down, trisomia 18, trisomia 13; triplu test: sindrom Down, trisomia 18, defect de tub neural. Testele se fac in trimestre diferite si aduc informatii importante despre dezvoltarea fatului.
Este important sa le efectuati insa ele nu sunt obligatorii.