dublu test

Sarcina Sindromul Edwards

Postata de lauradenisa91 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Sunt insarcinata in 3 luni si o saptamana.Acu o saptamana am facut ecografia T1 si Dna doctora m-a trimis sa-mi fac dublu test.Azi am primit rezultatele,acestea sunt:Free Beta HCG 146ng/ml si PAP 8.92mUI/ml.Imi puteti comenta aceste rezultate pt. k nu mai am rabdare pana voi merge la control.Multumesc mult!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Bi-testul (sau testul dublu) este o analiza efectuata in trimestrul I de sarcina (11 saptamani – 13 saptamani si 6 zile) pentru a descoperi care dintre pacinte au risc crescut pentru anomalii cromozomiale :trisomia 21 (sindrom Down), trisomia 18 (sindrom Edwards) si trisomia 13 (sindromul Patau). Determinarile sanguine asociate cu anumiti parametrii ecografici si covariabile materne furnizeaza informatii referitoare la riscul de malformatii fetale asociate anomaliilor cromozomiale.

eduard

acum 10 ani

de mare ajutor acest raspuns. mare lucru sa-i fi spus bietei femei: stai linistita sau du-te la investigatii!!!!!!!!!

Ioana

acum 8 ani

Buna seara! Am efectuat si eu screening-ul prenatal trim.1 la 11 saptamani si 4 zile si mi-au iesit urmatoarele rezultate: Free Beta HCG: 44,1 ng/ml, iar PAPP-A: 2,66 mUI/ml. La ecografie i-a iesit lui bebe o translucenta nucala de 2,8 mm,iar varsta mea este de 29 ani. Daca puteti sa ma ajutati cu o interpretare (macar estimativa) a acestor rezultate. M-au zapacit de tot si nu mai stiu ce D-zeu sa mai cred. Multumesc anticipat!