dublu test

Sarcina

Postata de ancusor05 cu 14 ani in urma.

De la ce varsta,o femeie insarcinata,trebuie sa efectuieze dublu test si tripul test genetic(pt. depistarea anomaliilor) ??

Raspunsuri (3)

irinuca

acum 14 ani

Dublul test se face in saptamanile 11-14 de sarcina iar triplul test in sapt 15-20
Acestea ajuta la identificarea unor boli genetice si nu are nici o legatura cu varsta gravidei(nu stiu daca ai gresit sau asa era intrebarea)

ancusor05

acum 14 ani

nu,nu am gresit ,asa era intrebarea...multumesc

irinuca

acum 14 ani

Atunci daca asa era intrebarea, cum am spus si mai sus acest aspect nu conteaza, in ziua de azi suntem supusi la tot felu de factori externi care ne afecteaza de aceea este bine sa facem aceste teste in sarcina pt a fi siguri ca bebelusii nu vor avea de suferit.