DRy-testul este necesar in sarcina?

Sarcina

Postata de cristina cl cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am 32 ani sunt insarcinata pt a 2-a oara ,ultimul control la medic mi s-a spus sa fac dry-testul pt depistarea sind.down etc,la prima sarcina nu a existat un astfel de test?Ce ma sfatuiti,sa fac sau nu acest test?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Dry test sau dublu test se face ca screening in primul trimestru de sarcina si determina riscul de anomalii cromozomiale ale fatului- sindrom Down. Este o masura de diagnostic al acestei boli care poate sa influenteze decizia de a pastra sarcina sau nu ( daca este diagnosticat cu sindrom Down e de preferat sa se renunte la aceasta sarcina). Decizia este a dumneavoastra, insa recomandarea este sa il efectuati.