dozare anticorpi

Sarcina

Postata de ELENA LOREDANA cu 12 ani in urma.

buna seara
va rog sa imi spuneti ce riscurii imi asum daca duc pina la capat o sarcina.
momentan sunt insarcinata in 19 sap si am rh negativ, sotul meu are rh pozitiv si sunt la a doua sarcina . prima dozare am facut-o la 11 sapt si nu au aparut anticorpi
pe data de 23.11.2011 adica la 18 sapt am facut o alta dozare si am primit ca rezultat :prefenti autic dubli D1/4-1/8.
medicul de famile nu astiut sa imi spuna daca e ok sau e rau.
va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Florian Badea

acum 12 ani

Cresterea titrului de Ac anti D va obliga sa va adresati medicului ginecolog,care va stabili ritmul de dozare ulterioara siin functie de cresterea sau stationarea titrului,va va spune ce aveti de facut,

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rezultatul trebuie comunicat medicului ginecolog, ca functie de rezultat sa stabileasca strategia terapeutica (daca se impune). titrul anticorpilor anti Rh se supravegheaza pentru a depista eventuala izoimunizare (hematiile fatului cu Rh pozitiv vin in contact cu hematiile materne fara Rh, se produc astfel anticorpi impotriva factorului Rh)

Simi

acum un an

Asi dori de fapt sa stiu ce a facut doamna,vad ca au trecut 10 ani.si eu ma aflu in aceeași situatie. Cm asi putea lua legătura cu ea?