doresc un raspuns urgent,va rog!!

Sarcina

Postata de livishor cu 12 ani in urma.

sora mea mai mica foloseste anticonceptionale numite Jeanine.. stiu ca trebuie sa faca o pauza de o saptamana dupa folosirea lor timp de 3 saptamani. problema mea e alta... daca in saptamana respectiva,chiar cu o zi inainte de reinceperea anticonceptionalelor ea a facut sex neprotejat,poate ramane insarcinata? am mai intrebat cateva persoane mai in varsta si raspunsul lor m-a alarmat putin... multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

daca a respectat intocmai instructiunile, in saptamana libera de principiu nu exista pericolul de a ramane gravida, la alte anticonceptionale existand pastile placebo pana la sfarsitul lunii si apoi se incepe o folie noua.
pentru prospectul acestui medicament puteti citi si acest articol: //sfatulmedicului.ro/medicamente/jeanine_15137

va urez o seara buna