dop gelatinos

Sarcina

Postata de rusca cu 13 ani in urma.

Buna ma numesc Raluca si sunt insarcinata in 26 de sapt.Sarcina decurge f bine chiar daca dct mi a prescris arefam din a 5 sapt de sarcina,in schimb azi dim am obs pe lenjerie un f mic ghem gelatinos de marimea unei fasole.Stiu ca dopul gelatinos care protejeaza bebelusul este mult mai mare decat atat.A mai patit cineva asa ceva?Daca da va rog sa mi raspundeti poate ma mai calmez pana ajung la medic.Multumesc frumos si sa auzim numai de bine

Raspunsuri (2)

Csara

acum 13 ani

Calmeaza-te si stai linistita pentru ca n-ai voie sa te agiti: parerea mea este ca incepi sa elimini dopul gelatinos. Acesta pare ca de ceara, gelatina, albicios si se poate elimina si partial, nu tot dintr-o data. Pe de alta parte, asta inseamna ca de-acum inainte trebuie sa nu faci efort fizic si ca va fi nevoie sa stai mai mult intinsa in pat. Posibil colul sa nu se deschida pana la nastere, dar trebuie sa eviti acest lucru prin multa odihna. Un bebe sanatos!

raluca

acum 13 ani

Aacest dop gelatinos l-ai eliminat datorita schimbarilor care se produc in cervix. Nu uita sa mergi la control ori de cate ori simti nevoia. Iti urez sa ai o sarcina usoara si fara probleme.