Dificultati respiratorii. Ce sa fac?

Sarcina Boli respiratorii Congestie nazala Infectie respiratorie Insuficienta respiratorie Obstructia reversibila a cailor respiratorii Obstructiei reversibila a cailor respiratorii Sindromul de detresa respiratorie Sindromul respirator Orientul Mijlociu Stop respirator Virusul sincitial respirator
+8
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator11562523417 cu 4 ani in urma.

Buna ziua! De ceva zile am momente in care atunci cand respir simt o apasare in piept si in gat dar si o senzatie de sufocare care ma face sa ma panichez foarte tare. Am sinuzita de aproximativ o luna, chiar si dupa tratament (inhalatii, sinupret, nurofen si olynth) simt ca se agraveaza. Imi curge nasul incontinuu, sangereaza des si simt ca uneori am un fel de “dop” sa zic asa care nu-mi da voie sa inhalez aerul cum trebuie, desi imi suflu nasul mereu si il curat cu apa si sare.. am uneori chiar si cojite si si un fel de chiaguri. De asemena simt pe sept o denivelare destul de observabila, la atingere se simte ca o “gropita” care este doar in nara stanga (cea cu probleme mai grave).Iar dupa ce suflu nasul mai puternic am dureri de cap groaznice instant. Imi este cam frica sa merg la medic din cauza posibilului diagnostic..

Raspunsuri (1)

Dr. Cranta Ali

acum 4 ani

Buna ziua. Faceti un control ORL si fibroscopie, pentru a aobserva care este problema. Pentru nas infundat, pe langa medicatia deja folosita, un antialergic: aerius, claritine, xyzal, borenal, 1 cp pe zi, de obicei seara deoarece dau somnolenta cu exceptia borenar-ului, si Tarosin 1 cpx3/zi, pentru intarirea vaselor de sange si sa nu mai sangerati. pana ajungeti la medicul ORL-ist.