diferente DPN a medicului gineco si a celui de fam

Sarcina

Postata de Oana-B cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

De curand m-am confruntat cu o problema la care nu gasesc un raspuns, si anume: a aparut o diferenta intre DPN inscrisa de medicul ginecolog pe toate analizele si cea calculata de un sistem informatic al medicului de familie (in cazul medicului de familie DPN este decalata cu 5 zile in plus fata de medicul ginecolog). Ca atare, nu pot intra in concediu prenatal la 63 zile inainte de DPN asa cum mi-a calculat dr ginecolog, deoarece DPN a dr de fam este mai tarziu. Mentionez faptul ca facand calculul pe calendar, DPN p***ancide cu ceea ce sustine medicul ginecolog. In situatia de fata eu sunt la mijloc si sunt cea care pierde timp si rabdare pentru lamuriri.
V-ati mai confruntat cu o asemenea proplema? Exista un sistem informatic la nivel de medic de familie care ar putea sa faca aceste calcule eronate si pe care medicul de familie este OBLIGAT sa-l respecte? Cum pot indrepta situatia a.i. alte mamici in devenire sa nu se mai loveasca de aceasta problema?

Multumesc!

Raspunsuri (3)

Carpe Diem

acum 13 ani

Specialistul este MEDICUL GINECOLOG, medicul de familie TREBUIE sa urmeze indicatiile medicului ginecolog. Daca medicul ginecolog ti-a facut un calcul acela trebuie luat in seama, iar medicul de familie ..... scuze nu are un calendar?, daca nu are du-i tu unul si roaga-l politicos sa cheme pe cineva sa remedieze eroarea din sistemul informational.

Oana-B

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspuns! Voi sustine cu tarie acest lucru sau voi schimba medicul!

Iuli

acum 13 ani

Kasho are dreptate... Si totusi 5 zile nu mi se pare mult si foarte relevant. Dar vorbeste cu medicul de familie, nu are el mai mare competenta decat ginecologul!