Diabet gestational

Sarcina Diabet gestational

Postata de Alina Ionela2 cu 14 ani in urma.

la testul:toleranta la glucoza 50mg 1 h mi-au iesit valorile de 153 mmol/l si mi s-a confirmat diabet gestational.Sunt in saptamana 27 de sarcina.care sunt consecintele asupra fatului?

Raspunsuri (3)

Alina Ionela2

acum 14 ani

rectific, valorile sunt de 153 mg/dl, 8,53 mmol/l.

Dr. Diabet si Nutritie

acum 14 ani

Daca fatul este afectat in primul trimestru de sarcina atunci poate apare avortul spontan, intarziere precoce in dezvoltarea intrauterina si malformatii congenitale.
Daca hiperglicemia apare in trimestrul doi de sarcina pot apare ulterior tulburari comportamentale si ale intelectului.
Daca afectarea se produce in ultimul trimestru de sarcina, copilul poate avea o greutate mai mare decat normalul la nastere si va avea un risc crescut pentru aparitia obezitatii si diabetului zaharat tip 2 in cursul vietii.

Nivelul crescut de glucoza pe care il primeste fatul de la mama prin intermediul placentei va stimula secretia lui de insulina pentru a scapa de acest surplus de zahar. Primind o cantitate de energie mai mare decat este necesar pentru crestere, fatul va depune surplusul sub forma de grasime si se vor ingrasa, ajungand sa fie la nastere mai mare si mai greu decat este normal (macrosomie). Ei pot avea probleme la nivelul articulatiilor umerilor in cursul nasterii si dificultati de respiratiei dupa nastere.
Datorita faptului ca secretia de insulina a bebelusului este mare si dupa nastere, iar dupa nastere aportul de glucoza este mic, poate apare o scadere a nivelului glucozei in sange (hipoglicemie).

Pislariu Alina Ionela

acum 14 ani

va multumesc pentru raspuns.de unde pot stii daca afectarea s-a facut in primul trimestru de sarcina sau in al doilea,deoerece testul l-am facut in saptamana 25 de sarcina.