despre sarcina

Sarcina

Postata de adrian130 cu 15 ani in urma.

buna ziua tuturor!
va rog sa imi spuneti si mie cand apar primele simptome la o posibila sarcina,daca acest lucru e valabil ptr toate femeile si daca am dureri de menstruatie inseamana ca trebuie sa-mi iau gandul de la faptul ca poate am ramas insarcinata?

Raspunsuri (4)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Primele simptome apar dupa aproximativ doua saptamani de la conceptie.
Semnele difera de la o femeie la alta, semnele care trebuie luate in considerare sunt cresterea in volum si intarirea sanilor, aparitia starilor de greata, oboseala, ameteli.
Poti face un test de sarcina, nu este exclus sa fi insarcinata.

simona166117244

acum 15 ani

Buna Liliana,
Cel dintai simptom care trebuie sa te puna pe ganduri este lipsa/ intarzierea menstruatiei. Alte semne de sarcina: sani intariti si durerosi, greturi, ameteli, oboseala, sensibilitate la anumite mirosuri, stare emotionala schimbatoare, etc.
Simptomele nu sunt toate obligatorii si unele pot aparea si fara ca sa fii insarcinata.
Un raspuns sigur ti-l poate da testul de sarcina, care trebuie facut la cel putin doua saptamani de la contactul sexual.
Cred ca n-ar trebui sa –ti iei gandul de la o sarcina din cauza durerilor menstruale. Dar cel mai bine este sa te adresezi unui medic specialist ginecolog.

POPA

acum 15 ani

Buna dimineata tuturor,
Dilema mea este legata de temperatura bazala. Cu cat timp inainte venirea menstruatiei acesta temperatura scade . Eu sunt in ziua 12 de la ovulatie si temperatura oscileaza intre 37.1, 37.2, este luata dimineata , aproximativ la aceeasi ora. Acum 3 zile am avut ceva stari de voma seara si dimineata , sanii ma dor. Doctorul ginecolog mi-a dat sa iau acum 2 luni tratament cu duphaston din ziua 14 pana in ziua 24 , 2 pastile/ zi ( ptr reglare , luna trecuta a venit la 28 de zile ) si vitamina e 1 pastila / zi. Sunt sanse reale sa fie vorba de o sarcina ?

ana maria

acum 13 ani

buna am si eu o problema ma dor f tare sanii si s_au intarit am si greturi dimineata dar si in timpul zilei ,am facut un test de sarcina acuma vreo 5 zile in urma dar a iesit negativ. e posibil sa fiu insarcinata?