Despre sarcina și operați ruptura ?

Sarcina

Postata de Utilizator11703765344 cu 4 luni in urma.

Bună ziua sunt la a doua sarcina am născut acum 2 ani și am avut o ruptură la naștere și și după doi ani sunt gravida iară am 3 luni și am durere la operatie o unflutura de o lun nu intaleg dece infecție nu am doar operația unflata și durere la cicatrice mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua!

Este normal sa simtiti disconfort si durere la cicatricea de la operatia de ruptura a ligamentului la nastere, mai ales ca sunteti insarcinata din nou. Durerea poate fi rezultatul faptului ca tesuturile si ligamentele din zona cicatricei sunt solicitate si intinse din nou odata cu cresterea uterului.

Cu toate acestea, daca experienta dumneavoastra include o umflatura la zona cicatricei si daca durerea este persistenta sau intensa, este important sa va adresati medicului dvs. specialist. Aceste simptome pot indica o problema, cum ar fi infectia sau chiar o hernie la nivelul cicatricei. Doar medicul va poate pune un diagnostic precis si un plan de tratament adecvat.

In timpul sarcinii, corpul dvs. trece prin multe schimbari si este important sa acordati atentie semnelor si simptomelor neobisnuite care ar putea necesita asistenta medicala. Un control prenatal regulat si o comunicare deschisa cu medicul dvs. pot contribui la gestionarea sanatoasa a sarcinii si a afectiunilor asociate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Nasterea/nasterea-vaginala-dupa-cezariana-nvdc_1054