despre analize

Sarcina

Postata de maria1989 cu 12 ani in urma.

buna ziua,sunt insarcinata in 22 sapt ....m-a trimis doctorul la analize urmand ca pe 26 iulie sa ma duc sa le citeasca si sa imi faca eco morfologica.insa din ce am vazutt eu pe rezultate sunt cateva valori sub si peste normal si anume:hemoglobina-11,8;ematocrito-35,7;iar la formula leucocitara toate sunt normale inafara de gran.neutrofili-72,9%,depasind cu 2,9%.......eu loc in italia si pana ma duc la doctor as vrea sa aflu de la un medic de pe forum daca am motive de ingrijorare.multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile hemoglobinei şi hematocritului descrise de d-vs se situează puţin sub limita inferioară a valorilor normale (Hemoglobina=12,3-15,3g/dl iar hematocritul 35,9-44,6%), ceea ce nu reprezintă cauze de îngrijorare ţinând cont şi de faptul că valorile normale ale analizelor pot diferi de la un laborator la altul. Referitor la valoarea crescută a neutrofilelor, aceasta este normală în cazul unor stări fiziologice precum: efortul fizic intens şi graviditatea

maria1989

acum 12 ani

multumesc frumos pentru raspunsul dvs.