Depilare inghinala in timpul sarcinii

Sarcina

Postata de mihai255133351 cu 15 ani in urma.

Sunt insarcinata in 24 de saptamani si as vrea sa va intreb ce produse/metode de depilare am voie sa folosesc pentru zona inghinala.La crema depilatoare am renuntat din start,dar in primele trei luni de sarcina am folosit ceara.Acum,din lipsa informatiilor am apelat la aparatul de ras,dar nu sunt adepta lamei.Multumesc anticipat pt raspuns

Raspunsuri (7)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Simmyd,
Si eu sunt insarcinata (30 de saptamani)si pt depilare inghinala si nu numai, apelez la depilarea cu ceara, la cosmetica. Din cate stiu eu, nu exista contraindicatii pe timpul sarcinii.
Plus ca dupa depilarea cu ceara, cateva saptamani stai fara griji. Pot sa-ti spun ca nasa mea a apelat la depilare cu ceara, cu cateva zile inainte sa nasca si n-au fost probleme.
Daca nu, incearca si cu aparatul de epilat. Dar cand burtica va mai creste nu te vei mai putea face singura.
Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos!

aurelia31134646

acum 15 ani

Draga Simmy,
Dupa metodele clasice de epilare ai putea folosi un produs natural cu gel de aloe stabilizat ALOE FIRST -
78% din continutul produsului,restul fiind reprezentat din 11 plante medicinale cu deosebite proprietatii curative + propolis.Are efecte antiinflamatorii,detumefiante,hemostatice,
cicatrizante,epitelizante,antiseptice,
antimicotice.
utilizare:tratarea arsurilor,leziuni tegumentare diverse,tratarea inflamatiilor mucoasei bucale,
paradontopatii,opreste evolutia faringitei si amigdalitelor incipiente,ulceratii cronice si varicoase,micoze diverse,vaginal-candida,tricomonas,psoriazis,rinita,in ureche-calmeaza durerile,inlatura matreata,inlatura senzatia de prurit si inflamatiile indiferent de cauza,pt igiena intima.
Multa sanatate si sarcina usoara.

Elena991510

acum 15 ani

wow, ai ajuns la 30 sapt, mai ai putin!!!
cum nasti??

eu am aflat acu cateva zile ca am fetita , dar e mai mica cu 2 sapt decat varsta de la ultima menstruatie.. cica e ok asa..

scuzati de off topik :D

simona166117244

acum 15 ani

Felicitari pt bebelica!!!!!! Sa fiti sanatoase!
Intr-adevar asa se calculeaza varsta lui bebe. Si la mine sarcina este de 30 de saptamani, iar bebe - 28.
Inca nu stiu cum voi naste, ramana sa vad si ce-mi recomanda medicul. Sincer...mi-e frica....
Dar...trebuie sa fie bine!
Sarcina usoara si santate maxima!

Elena991510

acum 15 ani

aha, am inteles! nici eu nu stiu cum voi naste , dar momantan prefer cea naturala si sper sa nu am indicatii pentru cezariana, dar daca e nevoie, facem cezariana..

Sanatate si voua si astept sa mai vb !

Cristina

acum 12 ani

Am 7 saptamani de sarcina insa medicul mi-a interzis sa ma depilez cu ceara fierbine (eu fiind dependenta de aceasta ) nu stiu ce sa fac... care sunt contraindincatiile? va pup si sarcina usoara tuturor mamicilor !

Mihaela

acum 9 ani

Stiu ca este veche postarea, dar poate ajuta pe cineva. Cea mai ok varianta este epilarea cu pasta de zahar. e mai putin dureros si se elimina temperatura ridicata. Este ca un fel de plastilina care are temperatura camerei.