De ce nu reușesc să rămân însărcinată?

Sarcina

Postata de Utilizator11711999840 cu o saptamana in urma.

Buna.
Eu si prietenul meu încercăm de 2 luni pentru un bebe. Eu am 18 iar el 22,nu fumam, nu bem și avem un stil de viață ok. Prima oară am încercat în luna august pe data de 26 , ultima mea zi de ovulatie. Nu eram foarte pregătiți, totul a fost pe moment și ne-am gândit că din cauza asta nu am reușit prima oară.
Luna septembrie m-am pregatit și am facut un "plan".Am crezut că a fost totul bine, am avut contact cu 2 zile înainte de ovulatie, în ziua ovulatiei si dupa ziua ovulatiei. Eram convinși ca vom avea un copil. Luna octombrie pe data de 8 era estimată menstruația mi-a întârziat și deja ma pregătisen să fac testul de sarcină însă cu o zi înainte să fac testul, ieri, am vazut o pata roz pe lenjerie intimă de sânge. La început am crezut că era sângerarea de implantare dar mi s-a parut anormal pentru ca apăruse după ce mi-a întârziat menstruația. Eu de regulă am menstruația regulară și nu inteleg de ce a întârziat dacă nu am rămas însărcinată. Sunt devastată. Nu vreau sa fiu paranoică pentru ca e devreme să cred ca avem ceva probleme. Acum mi-a venit menstruația și o să încercăm din nou după.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Este normal sa nu ramaneti insarcinata chiar din primele luni de incercari, chiar si in cazul in care aveti raporturi sexuale nemijlocit inainte, in timpul si dupa perioada ovulatiei. Fiecare cuplu si fiecare femeie sunt unici, iar factorii care determina sarcina pot fi multipli si variati. Sistemul reproductiv uman nu functioneaza ca un ceas, iar ovulatia poate fi influentata de diversi factori, printre care stresul, anumite medicamente, modificari ale greutatii corpului.

Desi sunteti amandoi tineri si aveti un stil de viata sanatos, exista posibilitatea ca sa aveti nevoie de mai mult timp pentru a concepe. In general, medicii recomanda cuplurilor sa incerce sa obtina o sarcina pentru o perioada de un an inainte de a considera existenta unei probleme de fertilitate.

Faptul ca menstruatia a intarziat si ca apoi a venit poate fi doar o simpla intamplare sau poate fi un semn ca ati avut o sarcina chimica (o sarcina care se termina inainte de a putea fi detectata cu un test de sarcina).

Daca dupa un an de incercari nu reusiti sa ramaneti insarcinata, atunci este recomandat sa consultati un medic pentru a verifica daca exista o problema de fertilitate. Pana atunci, incearcati sa nu va stresati prea mult, pentru ca si stresul poate afecta fertilitatea.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/cresterea-sanselor-de-a-ramane-insarcinate_11115
sfatulmedicului.ro/Reproducerea-umana-asistata/cresterea-fertilitatii-metode-pentru-a-ramane-mai-usor-insarcinata_5281
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/modalitati-de-a-spori-sansele-unei-sarcini_11718