De ce îmi întârzie ?

Sarcina Ciclul menstrual Dureri menstruale Lipsa menstruatiei
+1
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1486020429 cu 7 ani in urma.

Buna ziua , numele meu este Maria ,acum 1 luna am făcut dragoste cu prietenul meu și a ejaculat 1 data in vagin . Acum am dureri menstruale groaznice si nu înțeleg de ce . In luna Decembrie mi-a venit pe 28 , iar astăzi este a 35- a de când nu mi-a venit cu toate ca am dureri , dar și scurgeri albe . Aseară îmi era foame dar nu puteam sa mănânc deoarece îmi era scârbă . Spatele ma doare foarte tare , iar durerile menstruale îmi provoacă nervi . Nu știu ce sa fac , ajuta-ți-mă , va rog

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Exista mai multe motive pentru care menstruatia poate intarzia. Unul dintre principalii factori poate fi stresul, care poate influenta puternic senzatia de durere pe care o simti acum. Alte cauze pot fi schimbarile in greutate, problemele cu tiroida sau chiar sindromul ovarului polichistic.

Simptomele pe care le descrii pot fi, de asemenea, semnale ale unei sarcini, desi nu pot fi considerate confirmatorii. Acestea pot include intarzierea menstruatiei, dureri la nivelul sanilor si greata.minarea de sarcina se face prin test de sarcina sau analiza de sange specifica (BetahCG).

In orice caz, pentru a-ti oferi un raspuns mai precis la intrebarea ta, este necesar sa te adresezi unui medic, in special unui ginecolog. El va putea sa te consulte si eventual sa iti faca si un test de sarcina, dar poate fi necesar si un sumar de urina, analiza de sange sau o ecografie pentru a exclude alte cauze posibile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie>

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-care-anunta-sarcina_16006