de ce ma doare sanul?

Sarcina

Postata de rodicalorena cu 12 ani in urma.

buna ziua sunt din baia mare si am 30 de ani, am doi copilasi de 4 respectiv 2 ani pe care i-am alaptat. in urma cu 9 luni am intrerupt alaptarea si nu am avut probleme cu sanii pana acum de 3 saptamani cand a inceput sa ma doara sanul drept. sunt foarte speriata de cancer cui as putea sa ma adresez?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

mastodinia (durere de san) apare in diverse situtii: premenstrual (tensiune dureroasa), boala fibrochistica, o afectare pulmonara sau la nivelul costo-condral. ar trebui sa precizati cand apare durerea, ce o determina, este asociata cu ceva deosebit. Ati putea efectua auto-examinarea sanului drept pentru a depista eventuale formatiuni. daca durerea este localizata doar la nivelul sanului, efectuati un consult ginecologic (ar fi necesata o ecografie mamara)

ochi negri

acum 12 ani

Stai linistita ca durerea de san nu inseamna cancer!De obicei,formatiunile canceroase nici nu dor.Poate ai o mastoza fibrochistica sau asa ceva,du-te la un ginecolog,dar cu incredere,nu dispera,nu-ti ajuta la nimic si nici nu-i cazul sa te precipiti asa tare!