De ce atunci cand ma duc la baie am sange pe hartie, dar nu imi curge?

Sarcina

Postata de Miru cu 6 luni in urma.

Buna fetelor, am si eu o nelamurire… mi-a intarziat menstruatia (4 zile) si de ieri, cand ma duc la baie sa urinez, cand ma sterg pe hartie e sange mai incolor, nu foarte rosu. Mi-am facut teste de sarcina, dar toate au iesit negative. Ce poate sa fie?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Una dintre cauzele sangerarii ar putea fi o sangerare de implantare, care apare atunci cand un ovul fertilizat se fixeaza in peretele uterului, insa sangerarea de implantare este de obicei mai scurta si mai usoara decat menstruatia obisnuita.

Unele femei pot experimenta si sangerari intermenstruale, care pot aparea intre ciclurile menstruale si pot fi cauzate de dezechilibre hormonale, infectii sau alte afectiuni ginecologice. Totusi, este important sa consulti un medic pentru a afla mai multe despre cauza specifica.

Testul de sarcina, ar putea sa nu detecteze o sarcina foarte recenta. Daca iti faci griji ca ar putea fi vorba despre o sarcina, ar fi bine sa consulti un medic si sa discuti despre simptomele si preocuparile tale.

In cazul sangerarilor neobisnuite, intarzieri in menstruatie sau orice alte schimbari ale ciclului menstrual, este recomandat sa consultati un medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645