DAUNEAZA COPILULUI?

Sarcina

Postata de nickcami cu 11 ani in urma.

Buna ziua!as vrea sa ma ajutati cu o chestie care ma streseaza rau de tot!Azi dimineata am fost la dentist pt ca in ultima vreme ma durea foarte tare un dinte care era cariat.doamna doctor mi-a facut radiografie pt a vedea care e problema,spunandu-i inca de la inceput ca sunt insarcinata in 18 saptamani.a zis ca e in regula atata timp cat imi pune protectie la burtica!mi-a pus de la gat in jos ca un fel patura dar foarte groasa din plumb,nu stiu exact cum se numeste.deci m-a asigurat ca nu e nici un fel de problema!apoi mi-a facut si o mica anestezie pt a curata caria!Totusi eu sunt foarte ingrijorata,fiinca am citit foarte multe chestii pe net in care se zice ca radiografia dauneaza fatului!spuneti-mi va rog,radiografia dauneaza copilului chiar daca a folosit protectie pt bebe????sunt foarte ingrijorata!!!!!!!

Raspunsuri (7)

natalia

acum 11 ani

Nickcami din cate eu stiu si din ce mi-au spus persoanele care lucreaza la radiografii, faptul ca radiografia ar dauna fatului nu este demonstrat, dar desigur ca se fac radiografii la femei insarcinate la care medicul stabileste caci situatia precara a sanatatii fizice ii pune in pericol propria ei viata si desigur a copilului.

laura

acum 11 ani

Buna Nickcami.
Eu cand am fost insarcinata in 6 luni jumate am fost la dentist si mi-a facut anestezie un pic, dar nu a afectat deloc bebelashul in burtica...Asta a fost anul trecut in martie, si acum bebe are 1 anishor si de la nastere a fost sanatos tun, asha ca don''t worry, nu o sa fie nici o problema cu sarcina ta...

Succes in continuare!

ala bala

acum 11 ani

Si ce legatura are anestezia cu radiografia?

Ines

acum 11 ani

Buna,

Antioxidantii pot ajuta cu eliminarea radicalilor liberi din corp. Mananca alimente bogate in antioxidanti sau poti incerca supplimente ca asthanzantin (documenteza-te bine inainte sa decizi). Pune pe google x-ray and antioxidanti si recomand mercola.com.

Numai bine,
Ines from NY

Daniela

acum 11 ani

in principiu Da,spun medicii,in realitate se aplica un sort mare din material special si spun aceiasi medici ca "Nu". important este sa mananci fructe , totul se termina cu bine....credema ia sa vezi. si ai grija sa nu faci tu altele.. pa. cu respect.

vera

acum 11 ani

e bine de evitat orice medicament si mai ales rx la viitoarele mamici.e mai sigur asa.

Cami

acum 11 ani

Multumesc frumos tuturor!sunt mai linistita!oricum,cu durerea pe care am avut-o si noptile albe
nu cred ca rezistam.multumesc ink o data!