Dacă după 48h valoarea hCG a crescut de la 13.000 la 21.000 este normal sau trebuia să se dubleze??

Sarcina

Postata de cu o luna in urma.

Dacă după 48h valoarea hCG a crescut de la 13.000 la 21.000 este normal sau trebuia să se dubleze?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In cazul hCG (human chorionic gonadotropin), este normal ca valoarea acestuia sa creasca in timpul sarcinii. Totusi, cresterea nu este neaparat uniforma si nu are o regula stricta de dublare. Aceasta depinde de mai multi factori, inclusiv de varsta sarcinii.

In cazul trecerii de la 13.000 la 21.000 in 48 de ore, aceasta este o crestere pozitiva. Totusi, daca exista ingrijorari cu privire la aceasta valoare, este recomandat sa consultati un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/beta-hcg-beta-gonadotropina-corionica-umana_6744
sfatulmedicului.ro/Infertilitate-feminina/tratamentul-infertilitatii-cu-gonadotropine_1175
sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/pregatirea-din-punct-de-vedere-nutritional-pentru-primele-2-luni-de-sarc_1065
sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/sarcina-confruntarea-cu-disconfortul-produs-de-sarcina_1120
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/teste-si-analize-in-sarcina_11096