CURIOZITATE

Sarcina

Postata de sorilau cu 12 ani in urma.

Buna , am o curiozitate ... sunt insarcinata si as vrea sa stiu daca pot face dragoste in timpul sarcinii si pana cand ? acum am aproape 5 luni ! Multumesc !

Raspunsuri (6)

Dara

acum 12 ani

Unii iti vor spune ca nu ai voie sa faci. Personal cred ca poti face cat simti ca nu te deranjeaza. Daca nu ai dureri, scurgeri, sangerari, daca sotul este atent si nu este brutal si daca faceti intr-o pozitie care sa nu afecteze burta, sa nu o comprime. Daca ai dureri, disconfort, renuntati. Mai multa atentie in luna a saptea cand sunt riscuri mai mari de nastere prematura. Sanatate si nastere usoara.

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Daca medicul curant nu v-a zis ca ar fi contraindicat este in regula sa aveti contact sexual. Sunt indicate pozitiile in care nu este afectata burtica.

Sex in sarcina

acum 12 ani

Pe vremuri lumea stia ca nu e bine sa ai ganduri rele sau sa faci sex in timpul sarcinii caci sa-r putea sa ai parte de copii handicapati. Oamenii stiau asta din experienta vietii. Acum lumea nu mai stie de dinastea si crede ca totul este cunoscut stiintific. Insa stiinta se inseala masiv in multe domenii si chiar cel medical este cel mai plin de greseli si pseudo-stiinta.

Copiii din burta mamelor nu cresc de la sine, ci ingerii au grija permanent de dezvoltarea celulelor si a corpului. Atunci cand mama se duce cu gandul sau cu vorba sau cu fapta in "iad" , inclusiv dorintele carnale, etc...ingerii se indeparteaza caci nu pot sta mai departe langa femeia aceasta. Si in acest timp
celulele se pot dezvolata anormal. Chiar daca aceste lucru nu vizibil in mod clar la cei mai multi copii, se intampla si se vede in detalii (dinti strambi, pete pe piele si alte detalii ), dar cine se gandeste ca sunt consecinta acestor lucruri. Omul nu vede decat ce cunoaste.
Dar deja hormonii sexuali ellibareti in sange ajung si in circuitul sanguin al copilului si il vor afecta negativ in toata fiinta si dezvoltarea lui ulterioara (copiii incapatanati si neascultatori sunt des urmarea sexului din timpul sarcinii)
Faci cum vrei, insa. Fiecare cum isi asterne asa doarme, indiferent daca crede sau nu, stie sau nu, el va suferii in mod automat consecintele nerespectarii legilor divine ignorate.
Si fiecare te va sfatui asa cum stie si crede el.

Dara

acum 12 ani

Doamne, ce p***ai de femeie frustrata!!!!!!!

anna

acum 12 ani

frustrata rau!!!

simo25

acum 12 ani

Buna felicitari pt sarcina nu su nt medic dar sincer cred ca poti avea relati sexuale in timpul sarcini dar sa aveti grija. sanatate si nastere usoara