Curatarea organismuliu dupa intreruperea anticonceptionalelor

Sarcina

Postata de staer cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Iau Diane 35 de aproximativ 12 ani; acum am 33 de ani; as vrea sa le intrerup pentru a ramane insarcinata; voiam sa stiu,daca ma puteti ajuta, de cat timp are nevoie organismul sa se curete pentru a putea avea o sarcina in siguranta, si ce metode anticonceptionale pot folosi in perioada asta (cu exceptia prezervativului la care am o reactie alergica)? Va multumesc

Raspunsuri (3)

marilu

acum 12 ani

este bine sa astepti 3 luni, calendarul este o metoda aproximativ buna

arabela09

acum 12 ani

Buna,
cum a zis si marilu bine ar fi sa iei o pauza de cel putin 3 luni. Eu am facut o pauza de 4 luni, dupa care am ramas insarcinata.
Atentie insa la medoda calendarului ca daca nu ai un ciclu regulat , e mai dificil.
Ti-as recomanda sa cauti un medic ginecolog (daca nu ai unul deja), care sa te indrume inainte de sarcina si care sa te monitorizeze pe toata perioada sarcinii si dupa. Este important sa ai un medic cu care poti discuta, care sa-ti spuna ce analize trebuie sa faci inainte de proiectarea bebelusului, ce metoda contraceptiva sa folosesti, sa-ti monitorizeze sarcina etc
Sanatate maxima!

ioana

acum 12 ani

Ar fi bine sa renunti la pilule cu cateva luni (minim 3) inainte de o posibila sarcina. Incearca protectia contraceptiva locala; eu folosesc Pharmatex de cateva luni si e foarte ok. Sunt capsule pe care le introduci in vagin cu 10 min inainte de actul sexual. Ofera protectie 4 ore si sunt la fel de sigure ca si pilulele.