Cumva risc la un avort spontan ?

Sarcina

Postata de Utilizator11714468149 cu 2 saptamani in urma.

Buna ziua, 23 F
Nu as fi pus intrebarea aceasta online daca aveam posibilitatea sa merg la o consultatie ginecologica, mai ales ca nu sunt in tara iar in tara care ma aflu nu am inca asigurarea facuta fiind complet predispusa la
Plata totala ,unde serviciile de aici sunt in jurul a 400 de euro iar momentan nu imi permit,dar ma macina de cateva zile aceasta intrebare, cumva risc la un avort spontan? Istoricul meu privind de ovare a fost unul negativ, toata viata mea am avut ciclu neregulat iar la radiografii imi zicea dr. Ginecolog ca aveam ovarele marite. Am pierdut 2 sarcini intrauterine oprite din evoluție prin avort spontan complet. Iar acum am ramas din nou însărcinată. Chestia e ca eu pana sa aflu de 3-4 zile ca sunt însărcinată am consumat timp de 3 luni pastile de slăbit pentru a putea reuși sa scap de PCOS ce il tot aveam de ani de zile.Am 4 saptamâni de sarcina si am următoarele simptome: dureri continue+ presiune in zonă pelviana, mai ales seara atunci se accentuează, greturi, lipsa de apetit, nu am sanii sensibili, sunt obosită mai des, nu urinez des(in jur 3 ori pe zi) ,ocazional am si dureri in zona lombară ușoare. Cel mai deranjant simptom sunt crampele pelviene care nu imi mai dau pace de 3-4 zile. Am
Observat ieri la mictiune ca secretam o secreție transparenta si gelatinoasa( doar atunci am vazut fiind o singura data). Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns daca credeti ca risc din nou la un avort spontan? Vreau sa stiu gravitatea situației si ce se intampla cu mine. Sunt constienta ca un răspuns sigur il primesc la vizita unui doctor, dar ma gandesc la informatiile pe care le-am dat totusi pot sa ajute pentru a diagnostica catusi de corect legat de acest caz.
Multumesc frumos!

Raspunsuri (7)

Mihaela

acum 2 saptamani

Bună dimineața dacă ești însărcinată și ești în străinătate dute la urgență ca și mie mi sa întâmplat asa și eu sunt în străinătate și la urgență la ginecologie îți face un consult ginecologic și nu plătești nimic.
Aștept sa îmi scri în ce țară ești?

Utilizator11714468149

acum 2 saptamani

Buna, ma aflu in Amsterdam, din pacate in aceasta tara nu poti beneficia nimic gratuit dpdv medical fata sa te inscrii cu o asigurare la ei. Chiar daca este vorba despre urgenta tot trebuie sa plătești serviciile deoarece la urgente iti cer un card fizic iar acest card este eliberat doar daca avem card de rezidenta. Spun asta deoarece am avut un incident neplacut cu un coleg care e mai vechi in firma si a fost nevoie sa mearga la urgenta, unde a fost taxat 400 de euro pt consultatie si first aid. Eu nu imi permit sa platesc aceasta suma si ma simt nevoita sa astept pana pe data de 20 cand imi intra salariul sa pot sa ma duc la ginecolog sa imi faca o radiografie

Mihaela

acum 2 saptamani

Îmi pare rău pentru tine doamne ajuta sa fie totul bine.
E nasol rău asa dacă au taxele asa mari 400 de E și dacă se afla o persoană care chiar are o urgenta și nu are acei banii 400 de E medici ce fac îl lasă să moară E nasol rău asa

Mihaela

acum 2 saptamani

Dacă nu ai sângerare eu zic ca nu e avort spontan ca eu când am făcut avort spontan ma durea rău burta de simțeam ca mor nici în piciore nu puteam sa stau și sângeram rău de tot de soțul meu ma dus în brate în spital.
Dacă nu ai sângerări eu zic sa nu te speri ca o sa fie bine Dumnezeu e mare și ai grija de tine sa ne auzim de bine.😘

Mihaela

acum 2 saptamani

Sfatul meu este sa nu mai iei nici pastile de slăbit ca nu sunt bune ca și eu sunt plinuta și am încercat și eu și am slăbit și după am pus dublu înapoi acum faci cum vrei tu eu ți am zis doar o parere 😘

Utilizator11714468149

acum 2 saptamani

Cele 2 avorturi din trecut decat la cea de a doua am avut dureri groaznice, am reactionat diferit la fiecare sarcina, oricum sunt foarte ingrijorata sa nu urmeze unul curand din cauza durerilor de burta pe care le am zilnice si constante

Mihaela

acum 2 saptamani

Îmi pare rău pentru tine doamne ajuta sa fi bine și tu și bebelușul 🙏😘